VI U 257/20 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Bydgoszczy z 2020-09-04

Sygn. akt VI U 257/20

POSTANOWIENIE

Dnia 4 września 2020r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w następującym składzie:

Przewodniczący Sędzia Romuald Dalewski

po rozpoznaniu w dniu września 2020r. w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

odwołania: (...) w B.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w B.

z dnia 28 października 2019., znak:(...)

(...)

(...)

(...)

(...)

(...)

w sprawie: (...) Spółki z o.o. z siedzibą w B.

przeciwko: Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w B.

z udziałem zainteresowanych T. B., K. H., S. I., V. K., S. P., O. S., S. S. (1) i I. T.

o składki

p o s t a n a w i a : zawiesić postępowanie na podstawie art.177 § 1 p6 k.p.c.

UZASADNIENIE

(...) spółka z o ograniczoną odpowiedzialnością w B. złożyła odwołania od decyzji ZUS z dnia 28 października 2019r. stwierdzających, że podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne zainteresowanych V. K., T. B., K. H., I. T., O. S., S. P., S. S. (2) i S. I. z tytułu wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia u płatnika składek (...) Sp. z o.o. w B. wynosi wartości wskazane w tabeli. Wobec niemożności doręczenia odwołań i odpowiedzi na odwołania zainteresowanym na nieaktualne adresy wskazane przez odwołującą się spółkę, Sąd zarządzeniem z dnia 23 lipca 2020 roku wezwał pełnomocnika (...) Sp. z o.o. w B. do przedłożenia aktualnych adresów zainteresowanych w terminie 7 dni. W dniu 10 sierpnia 2020 roku Prezes Zarządu spółki oświadczył, iż osoby których dotyczy postępowanie nie są już zatrudnieni w (...) Sp. z o.o. w B. i nie zna ich aktualnych adresów.

Postanowieniem z dnia 4 września 2020 roku Sąd zawiesił postępowanie, na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. Zgodnie z treścią tego przepisu sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, jeżeli na skutek okoliczności wymienionych w tym przepisie nie można nadać sprawie dalszego biegu. Okoliczności expressis verbis wymienione w art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. to brak lub wskazanie złego adresu powoda lub pozwanego. Okoliczności te w typowej postaci procesu występują gdy któraś ze stron procesu nie może być o nim w ogóle zawiadomiona i brać w nim udziału. W takiej sytuacji prowadzenie procesu jest niedopuszczalne i nie można go zakończyć orzeczeniem merytorycznym (wyrokiem). Z woli ustawodawcy, wyrażonej w art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c., zachodzi wówczas podstawa do zawieszenia postępowania w sprawie (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 czerwca 1997 r. II CKN 326/97, OSNC 1997/11/183).

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych zakres sporu zakreślony jest treścią decyzji organu rentowego oraz odwołania wniesionego w granicach przedmiotu decyzji. Treść decyzji wyznacza również krąg osób będących stronami postępowania w rozumieniu art. 477 11 § 1 § 2 k.p.c. Przedmiotem sporu w rozpoznawanej sprawie zakreślonym treścią decyzji i odwołania była podstawa wymiaru składek skarżącej na ubezpieczenia społeczne z tytułu zatrudnienia na podstawie umów zlecenia u płatnika składek określonego w decyzji. Zatem spółka ta, jako płatnik składek, będąca jednocześnie adresatem decyzji jest stroną tego postępowania w rozumieniu art. 477 11 § 1 k.p.c.. Przypomnieć w tym miejscu trzeba, że w myśl tego przepisu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych stronami są: ubezpieczony, osoba odwołująca się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, inna osoba, której praw i obowiązków dotyczy zaskarżona decyzja, organ rentowy, wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności i zainteresowany. W świetle tego przepisu nie ulega wątpliwości, że stroną tego postępowania są również zainteresowani. Należy zwrócić uwagę, że art. 477 11 § 1 k.p.c. określając strony postępowania w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych posługuje się pojęciem osoby, której praw i obowiązków "dotyczy" zaskarżona decyzja. Natomiast w definicji zawartej w § 2 tego artykułu ustawodawca sprecyzował, że zainteresowanym jest ten, czyje prawa lub obowiązki "zależą" od rozstrzygnięcia sprawy. W orzecznictwie Sądu Najwyższego różnie, w zależności od przedmiotu decyzji, określano status "zainteresowanego" w postępowaniu sądowym, ale nigdy nie budziło wątpliwości, że adresaci decyzji organu rentowego określającego tytuł ubezpieczenia (podstawy wymiaru składek) wynikający ze stosunku pracy lub umowy prawa cywilnego są stronami postępowania, jako że określone w decyzji prawa jednego z adresatów decyzji odpowiadają obowiązkom drugiego z adresatów decyzji. Ich uczestnictwo w procesie zawsze było i nadal jest obowiązkowe, pod rygorem nieważności postępowania.

W przedmiotowej sprawie, będącej postepowaniem w zakresie ubezpieczeń społecznych, adresatem decyzji organu rentowego są zainteresowani i to oni też są stroną postępowania. Skoro zatem któraś ze stron procesu nie może być o nim w ogóle zawiadomiona i brać w nim udziału, to w takiej sytuacji prowadzenie procesu jest niedopuszczalne i nie można go zakończyć orzeczeniem merytorycznym. Zgodnie z art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c., zachodzi wówczas podstawa do zawieszenia postępowania w sprawie. Z mocy natomiast art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. postępowanie zostanie umorzone, jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie zostanie zgłoszony w ciągu trzech miesięcy od daty postanowienia o zawieszeniu postępowania. W takim przypadku może dojść do uprawomocnienia się zaskarżonych decyzji.

Mając powyższe na uwadze, na mocy art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.

Sędzia Romuald Dalewski

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Daromiła Pleśniak
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Bydgoszczy
Osoba, która wytworzyła informację:  Sędzia Romuald Dalewski
Data wytworzenia informacji: