II S 8/14 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Bydgoszczy z 2014-03-04
Sygn. akt II S 8/14
POSTANOWIENIE
Dnia 4 marca 2014 r.
Sąd Okręgowy w Bydgoszczy Wydział II Cywilny Odwoławczy
w następującym składzie:
Przewodniczący: SSO Ireneusz Płowaś
Sędziowie: SO Bogumił Goraj
SO Aurelia Pietrzak (spr.)
po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2014 r. w Bydgoszczy
na posiedzeniu niejawnym sprawy
z powództwa A. Ł.
przeciwko Skarbowi Państwa – Prezesowi Sądu Rejonowego w B.
o zapłatę
na skutek skargi powoda A. Ł.
na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki w toku sprawy prowadzonej przez Sąd Rejonowy w B. sygn. akt I C 3919/13
postanawia:
o d d a l i ć s k a r g ę .
II S 8/14
UZASADNIENIE
A. Ł. wniósł skargę na naruszenie jego prawa do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, toczącej się przed Sądem Rejonowym w B.w sprawie o sygnaturze akt I C 3919/13. W uzasadnieniu wskazał, iż złożył pozew, a następnie w dniu 4 listopada 2013 r. otrzymał wezwanie od Sądu o złożenie oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym. Od momentu przesłania Sądowi tego dokumentu, Sąd nie podjął żadnych czynności. W związku z powyższym skarżący wniósł o stwierdzenie przewlekłości postępowania i zasądzenie na jego rzecz kwoty 3000 zł.
Prezes Sądu Rejonowego w B. zgłosił swój udział w sprawie i pismem z dnia 26 lutego 2014 r. wniósł o oddalenie skargi. Prezes Sądu Rejonowego w B. podniósł, iż w sprawie I C 3919/13 czynności procesowe były podejmowane bez zbędnej zwłoki. Sąd w dniu 8 stycznia 2014 r. wydał postanowienie o zwolnieniu powoda od kosztów sądowych, wstrzymał jednak jego doręczenie, nakazując sekretariatowi sprawdzić stan sprawy IV K 354/06, a po sprawdzeniu, że sprawa ta została prawomocnie zakończona wyznaczono termin rozprawy zarządzeniem z dnia 6 lutego 2014 r.
Sąd Okręgowy ustalił , co następuje:
W dniu 3 października 2013 r. powód A. Ł. złożył pozew do Sądu Rejonowego w B., w którym pozwał Skarb Państwa – Prezesa Sądu Rejonowego w B. o zapłatę kwoty 75.000 zł. Przesyłka z pozwem została nadana w Zakładzie Karnym w K., a do Sądu Rejonowego w B. wpłynęła w dniu 9 października 2014 r.
Dowód: pozew z kopertą w aktach sprawy I C 3919/13 Sądu Rejonowego w B. – k. 2 akt I C 3919/13 Sądu Rejonowego w B.
W dniu 15 października 2013 r. Sędzia Przewodnicząca(...)Wydziału (...) przydzieliła sprawę do referatu sędziego sprawozdawcy, jednocześnie nakazując wezwać powoda do nadesłania w terminie 7 dni oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym. Sekretariat wykonał zarządzenie w dniu 4 listopada 2013 r.
Dowód: zarządzenie z dnia 15 października 2013 r. – k. 1 akt I C 3919/13 Sądu Rejonowego wB..
W dniu 20 listopada 2013 r. wpłynęło do Sądu Rejonowego w B. oświadczenie powoda o stanie rodzinnym i majątkowym, nadane w Zakładzie Karnym w K. w dniu 12 listopada 2013 r.
Dowód: oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach dochodów z kopertą – k. 6 akt I C 3919/13 Sądu Rejonowego w B..
Postanowieniem z dnia 8 stycznia 2014 r. Sąd Rejonowy w B. zwolnił powoda od kosztów sądowych, jednocześnie sędzia nakazał ustalić stan sprawy IV K 354/06 w (...)Wydziale (...), wstrzymując jednocześnie doręczenie odpisu postanowienia.
Dowód: postanowienie Sądu Rejonowego w B. z dnia 8 stycznia 2014 r. – k. 9, zarządzenie – k. 10 akt I C 3919/13 Sądu Rejonowego w B.
W dniu 21 stycznia 2014 r. ustalono, iż sprawa IV K 354/06 została prawomocnie zakończona. Zarządzeniem z dnia 6 lutego 2014 r. wyznaczono termin rozprawy na dzień 26 marca 2014 r.
Dowód: zarządzenia – k. 10 i 11 akt I C 3919/13 Sądu Rejonowego w B..
Sąd Okręgowy zważył, co następuje:
Skarga jako bezzasadna podlegała oddaleniu.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 2004r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki /Dz.U. z 2004r., nr 179, poz. 1843 ze zm./ strona może wnieść skargę o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego skarga dotyczy, nastąpiło naruszenie jej prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, jeżeli postępowanie w tej sprawie trwa dłużej, niż to konieczne dla wyjaśnienia tych okoliczności faktycznych i prawnych, które są istotne dla rozstrzygnięcia sprawy, albo dłużej niż to konieczne dla załatwienia sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego (przewlekłość postępowania).
Dla stwierdzenia, czy w sprawie doszło do przewlekłości postępowania, należy w szczególności w myśl art. 2 ust. 2, ocenić terminowość i prawidłowość czynności podjętych przez Sąd, w celu wydania w sprawie rozstrzygnięcia, co do istoty lub czynności podjętych przez sąd (...) uwzględniając charakter sprawy, stopień faktycznej i prawnej jej zawiłości, znaczenie dla strony, która wniosła skargę, rozstrzygniętych w niej zagadnień oraz zachowanie się stron, a w szczególności strony, która zarzuciła przewlekłość postępowania.
Przyjmuje się i jest to pogląd ugruntowany w orzecznictwie, że o przewlekłości postępowania można mówić dopiero wówczas, gdy pomiędzy czynnościami procesowymi występują długie, nieuzasadnione przerwy albo też gdy pewne czynności nie są podejmowane w ogóle /por. postanowienie Sądu Apelacyjnego z 28 grudnia 2012r., II S 25/12 czy postanowienie Sądu Najwyższego z 7 października 2010r., sygn. akt. WSP 13/10/. Zatem przewlekłość postępowania zachodzi wtedy tylko, gdy zwłoka w czynnościach jest nadmierna, rażąca i nie znajduje uzasadnienia w obiektywnych okolicznościach sprawy. Przewlekłość postępowania jest pojęciem względnym, względność ta zaś oznacza, że w każdym przypadku odnoszona być musi do realiów konkretnej sprawy.
Zasada szybkości i sprawności nie może kolidować z zasadą rzetelności i konieczności rozpatrywania wszelkich składanych w sprawie pism.
Sąd Okręgowy nie podzielił stanowiska skarżącego, że w sprawie o sygnaturze I C 3919/13 prowadzonej przez Sąd Rejonowy w B. była przewlekłości postępowania, a wręcz przeciwnie Sąd uznał, że wszystkie czynności opisane powyżej w stanie faktycznym, były podejmowane bez zbędnej zwłoki. Fakt, że powodowi nie doręczono postanowienia o zwolnieniu od kosztów sądowych po jego wydaniu, a dopiero z zawiadomieniem o terminie rozprawy nie wpływa w żaden sposób na przedłużenie postępowania sądowego. Zwrócić uwagę również należy, iż strony postępowania nie są zawiadamiane o wszystkich czynnościach podejmowanych przez Sąd, jak np. w tej sprawie w kwestii ustalenia stanu sprawy karnej, ale w żaden sposób nie wpływa to na bieg postepowania, a na pewno nie wydłuża czasu jego trwania.
W konsekwencji, Sąd Okręgowy, oddalił skargę jako bezzasadną na mocy art. 12 ust.1 ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Bydgoszczy
Osoba, która wytworzyła informację: Ireneusz Płowaś, Bogumił Goraj
Data wytworzenia informacji: